Dijital pazarlama yöntemleri gün geçtikçe genişlemekte olup farklı mecralarda müşterilerle buluşmamıza olanak tanımaktadır. En temel yöntemlerden bahsetmek gerekirse;

• Doğrudan pazarlama
• Sosyal medya pazarlaması
• Mailing(e posta gönderme)
olduklarını söyleyebiliriz.

Tüm mecralarda aktif olmak her zaman istenilen bir hedef olsa da aynı zamanda bu mecraları doğru zamanda doğru yerde kullanmak da oldukça önemlidir. Farklı stratejilere sahip farklı markaların dijital pazarlama çizgileri de her zaman farklılık gösterir. Dijital dünyadaki hedefler ve hareketler markanın da vizyonuna göre belirlenmelidir. Bu sebeple marka özelinde bir yöntem belirlemek her zaman en doğrusu olacaktır. Özetle bahsetmek gerekirse; yeni dünyanın en büyük gözdelerinden biri olan Google Adwords, markamızı arayan müşteriye göz alıcı bir şekilde kampanyalarımızı search ağında duyurmamızın en kolay yollarından birini sunuyor. Böylece son alıcı, hem markamıza daha yakın bir temas halinde olacak hem de son kampanyalarımızdan daha hızlı haberdar olacaktır. Bu zinciri sağlamak için sadece markamıza dair bir kelimeyi veya verilen hizmet yada sağlanan ürünü Google’da search etmesi yeterli olacaktır. Bu yöntemle bizi veya hizmetlerimizi ve ürünlerimizi arayan kişilere ulaşıyor olabileceğiz. Fakat kullanıcılar her zaman ihtiyaçları doğrultusunda arama yapmazlar. Bu gibi durumlarda onların daha önce internet üzerindeki oluşturdukları datalar kullanılarak aslında ilgi duyduğu ürünlere ait reklamların gösterimi de görüntülü reklam ağında veya Youtube gibi kanallarda kullanıcıya ulaştırılabilir.
İşte bu gibi durumların oluştuğunu varsaydığımız zamanlarda devreye satış olasılığı en yüksek ikinci mecra ağı yani sosyal ağlar girmektedir. Sosyal ağlar (facebook,instagram,twitter,swarm,foursquare,linked-in,scorp,vine vb ) son kullanıcıya ulaşmanın en güçlü yollarından biridir. Bu sebeple search ağında yer alırken aynı zamanda sosyal mecralarda da kullanıcılarla buluşmak marka bilinirliği, güvenilirliği, hızlı yayılma, satış gücü ve son kullanıcı iletişimi açısından oldukça önemlidir. Son olarak tüm bu çalışmaların ardından sağlanan mailing sistemi ile müşteri sadakati sağlamak ve devamlı iletişimde kalabileceğimiz bir ağ oluşturmak, markamız açısından ve diğer değerli kanallar içinde yer almaktadır. Çünkü mail sistemi aslında kişilerin özel alanlarında onlarla birebir buluşabildiğimiz ve düşünme sürelerinin daha fazla olduğu bir alandır. Sonuca varma ve değerlendirme aşamalarının en yoğun olduğu alan da diyebiliriz.