Dijital pazarlama birçok konuda geleneksel pazarlamadan farklıdır. Alışılmışın aksine sıcak satış yerine, kişilerin web üzerinden alışveriş yapmasını sağlamaktadır. Bir hayli strateji ve planlama gerektiren bir iş olduğu gibi doğru yerde ve doğru zamanda olmayı da gerektirmektedir. Günümüzde insanların bir çoğu günlerinin büyük bir vaktini iş yerlerinde geçirmektedir. İşlerinden vakit buldukları zaman dilimleri içerisinde de akıllı telefonlarından veya bilgisayarlarından internete girmekte, ihtiyaçları doğrultusunda sosyal medyada gezinmekte veya alışveriş sağlayacakları siteleri ziyaret etmektedirler. Büyük bir çoğunluğun yine işten ve okuldan evlerine dönerken akıllı telefonlarından internette gezindiklerini düşünürsek aslında ürün ve hizmetlerimizi gerçek kişilere iletmemiz için aramızda bir sınır olmadığını görebiliriz. Neden sorusuna dönmemiz gerekirse, elimizde sıralayabileceğimiz çok güçlü sebepler de yer almaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;
• Ölçümlenebilir performans: Reklamlarınız nerede, kaç kişi tarafından görüntülenmiş ve ne kadar kişi sizlerle ne ölçüde etkileşime geçmiş sorularının tamamını karşılayabilmesidir.
• Müşterilerle sıcak ilişki kurabilme: Sosyal medyada vereceğiniz reklamlar sayesinde son alıcı ile birebir temasa geçebilme şansıdır.
• Yeniden pazarlama: Retargeting sayesinde sitenize daha önce gelmiş olan kişileri farklı şartlar ve kampanyalar dahilinde tekrar sitenize çekebilmek için stratejiler geliştirebilmedir.
• Optimize etme: Kampanyalarınızı dijital pazarlama hedefleriniz doğrultusunda optimize edebilir ve dilediğiniz şartlar ile müşterilerinize ulaşabilirsiniz.
• Marka bilinirliği: Bir çok kullanıcı artık tek ekran mantığından çıkmış olup günlük yaşamlarında ikinci bir ekran ve offline mecralara ilgi göstermektedir. Bu sebepten kampanya stratejilerinize göre birden fazla ekranda kişilerin karşısına çıkabilmek markanız açısından bilinirliği sağlamanıza yardımcı olacaktır.
• Kitle kontrolü: Reklamlarınızı göstereceğiniz hedef kitlenin belirlenmesi ve hedeflemesi sadece sizin elinizde olduğundan dolayı, aslında sizinle ilgili olmadığını düşündüğünüz kitleleri kampanyalarınız dışında bırakabilirsiniz.